Kaķu kafejnīcas

Kaķi vairs nav sveši tirdzniecības vietās – viņi dzīvo grāmatnīcās un bibliotēkās jau gadiem ilgi, ja vien īpašnieki to atļauj. Kaķiem vairs nav tradicionālā loma izķert peles visās telpās – tie laiski guļ grāmatu plauktos un sildās pie skatlogiem, tā arī piesaistot garāmgājēju skatus. Liels interneta bums sākās ar dažādu kaķu sociālo profilu izveidošanu, piemēram Grumpy Cat. Šobrīd pēkšņa popularitāte ir ieguvusi arī veicināt kaķu kafejnīcas, kas ir īpaši draudzīgas šo dzīvnieku saimniekiem un mīļotājiem.

Pirmā kaķu kafejnīca savas durvis apmeklētājiem vēra pirms nu jau 20 gadiem, Taivānā. Šī ideja ir strauji izplatījusies Japānā un visā Eiropā, kur cilvēki labprāt maksā par laika pavadīšanu kopā ar kaķiem. Šīs kafejnīcas piedāvā kvalitatīvu laiku kopā ar pūkainajiem dzīvniekiem, kuri nevar paši uzturēt mājās, kā arī tās ir iecienītas tūrismu objekta vietas. Nesen kaķu kafejnīca tika atvērta Londonā, līdz beidzot arī ASV sāk domāt par šādu plānu īstenošanu Losandželosā, Sanfrancisko un Bostonā.

Eksperti izraisa plašas diskusijas, vai šīs kafejnīcas sniedz kādu labumu kaķiem un vai cilvēki spēj iegūt padziļinātāku izpratni par kaķu uzvedību un labklājību? Vai arī mārketings izmanto šos dzīvniekus,lai pārdotu pēc iespējas vairāk produktus?

Primārā kaķu kafejnīcu problēma ir ierobežot visus dzīvniekus vienā telpā. Lai gan mājas kaķi ir pazīstami ar savu elastīgo dzīvesveidu draudzēties ar citiem istabas kaķiem, tas bieži vien ir atkarīgs no zināšanām. Savvaļas kaķi parasti mēdz draudzēties ar pazīstamiem dzīvniekiem, bet svešinieki netiek pieņemti. Daudzas kaķu šķirnes nav piemērotas, lai dzīvotu kopā ar vairākiem citiem kaķiem, tāpēc šādu sugu pieradināšana kaķu kafejnīcās ir ļoti lēna un beigās izrādīties pat ļoti apgrūtinoša kopumā.

Arī tad, ja kafejnīcas dara visu maksimāli atbilstoši kaķu vajadzībām, pastāv neizbēgamas problēmas, turot lielas dzīvnieku grupas: agresija, urinēšana un tās radītā smaka, huligānisms un daudz citas problēmas. Ja regulāri tiek pieņemti jauni kaķi, tas varētu ietekmēt arī kaķu stabilās savstarpējās attiecības. Patstāvīgi pierodot pie jauniem iemītniekiem un kafejnīcu apmeklējumiem, kaķiem var izveidoties tāda slimības, kas rodas no stresa un uztraukuma. Pārlieku liels stress un no tā izrietošās slimības var izraisīt vemšanu.

Kad runa ir par mijiedarbību ar cilvēkiem, vairumam kaķu pastāv savas robežas, cik daudz viņi pacietīs un vēlētos būt samīļoti. Atklāti sakot, daudzi cilvēki nemaz nezina, kā pareizi izturēties pret kaķiem. Astes kustināšana parasti nenozīmē, ka kaķis ir laimīgs, un vēdera pagriešana uzreiz nenozīmē, ka kaķis vēlas, lai to pakasa.

Tomēr es uzskatu, ka izveidot šādas kafejnīcas ir brīnišķīga ideja, kas palīdz kaķiem sniegt labu dzīvi. Bieži vien kaķi uz šīm kafejnīcām nonāk no patversmēm. Mijiedarbība ar dzīvniekiem, cilvēkiem nāk tikai par labu – tā var stabilizēt asinsspiedienu un palielināt oksitocīna līmeni, kas tiek dēvēts par “mīlestības hormoniem”.

Lai nepārkāptu kaķu labklājības slieksni, jo bieži vien mēs nezinām, cik svešam kaķim ir patika tikt mīļotam vai cilātam, ir jāievieš konkrēti pamatnoteikumi:

  • Nedrīkst kaķi celt augšā
  • Ar kaķi var spēlēties tikai izmantojot rotaļlietas
  • Nedrīkst jebkādā veidā spiest vai turēt kaķi palikt, ja viņš iet prom

Potenciālajiem kaķu kafejnīcu īpašniekiem vajadzētu apmeklēt dzīvnieku patversmes un adopcijas centrus, un pirms pieņemt kādu kaķi, pārliecināties par medicīnisko stāvokli, kā arī konsultēties ar ekspertiem. Apspriežoties ar veterinārārstu var sniegt daudz noderīgas idejas, kā izveidot arī kafejnīcas telpas dizainu, lai kaķi jūtas droši un tiem tiek piedāvātas daudz teritoriālas iespējas kolonijas izveidošanai. Iekštelpu kaķiem vajadzētu nodrošināt nepieciešamos resursus, lai viņi jūtas droši un komfortabli vienā telpā.